Как се образуват дъждовните капки?


Формирането на дъждовните капки става по значително по-прост механизъм, отколкото си представяха физиците до сега. Това образуване става чрез просто реазделяне на части на първоначално формирани в облаците много по-големи капки, смятат автори на ново изследване публикувано в списание Nature.

За първи път науно описание на дъжда като природно явление е дадено в началото на миналия век. Тогава учените обърнали внимание на прекалено голямата разлика на капките при различни дъждове. Дълго време изследователите смятаха, че различните размери на капките в момента на достигане на повърхността се определя от многобройни сблъсъци между съседни капки. Учените от Института за изследване на природните явления към Университета Екс Марсел във Франция Мануел Велерм (Emmanuel Villermaux) и Бенджамин Боса (Benjamin Bossa) доказаха, че всъщност нещата са много по-прости.

След анализ на видеозапис направен с високоскоростна камера учените открили, че размера на дъждовните капки се определя от разпределението им на по-малки части по време на полета към повърхността.

Под действието на противоположно насочените сили на гравитацията и съпротивлението на въздуха сферичната капка става много плоска и тънка. След това тя прихваща определен обем от въздуха пред себе си и приема форма на парашут. Този “парашут” се издува до определено ниво и се разрушава на отделни фрагменти, които всъщност представляват дъждовните капки, достигащи повърхността.

Източник: bgfactor.org

Няма коментари:

Публикуване на коментар